همگام با تکنولوژی روز جهان، این بار در ایران | تکفام همگام با تکنولوژی روز جهان، این بار در ایران – تکفام

  • 021-88600320
  • info@takfam.ir

همگام با تکنولوژی روز جهان، این بار در ایران

همگام با تکنولوژی روز جهان، این بار در ایران

تکنولوژی لیزر در عرصه های مختلف دانش بشری رخنه کرده و کاربردهای روزافزون آن در زندگی بشری رو به افزایش است دیر زمانی از ارائه تئوری لیزر توسط آلبرت اینشتین و ساخت اولین دستگاه لیزر توسط مایمن نمی گذرد ولی در همین مدت کوتاه به ویژه در دهه اخیر کاربردهای فراوانی را از لیزر در رشته های مختلف شاهد بوده ایم. یکی از رشته های مورد توجه و کارای فناوری لیزر، دانش پزشکی است. لیزرهای مختلفی در امر تشخیص و درمان به کمک علوم پزشکی آمده و هر روز بر گستره استفاده از لیزر در کنترل بیماریها افزوده می شود به طوری که نیاز به تولید این سیستمهای لیزری بیش از پیش احساس می گردد.
شرکت نوآوران پرتو تکفام که از زمان آغاز به کار، خط مشی همگامی با تکنولوژی های روز جهان را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است، پس از یک دهه بهره گیری از آخرین فناوری های لیزر، امروز به مدد دانش و تجربه متخصصین خود در بخش تحقیق و توسعه، به تکنولوژی طراحی و ساخت لیزرهای جراحی با طول موج های مختلف دست یافته است. طراحی پر کاربردترین لیزر در انواع جراحی ها یعنی لیزر دیود اینک با طول موج های 980 و 1470 نانومتر به صورت تک طول یا دو طول موج در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.
این لیزرها با توجه به نیازهای درمانی در تخصص های پزشکی ذیل طراحی و ساخته شده اند :
1. جراحی عمومی و پلاستیک جهت اعمال جراحی نظیر : انواع هموروئید (Grade I-IV) ، فیستول، واریس، پولیپ، لیزر لیپوساکشن، لیزر لیپولیز و …
2. جراحی ارولوژی جهت اعمال جراحی مانند : پروستات، کانسر مثانه، تنگی های مجرا و کوندیلوما و …
3. جراحی زنان وژنیکولوژی جهت اعمال جراحی نظیر : میوم و فیبروم، پولیپ، مهار DUB و پیشگیری از هیسترکتومیهای اورژانس، اندومتریوز و …
4. جراحی اعصاب جهت اعمال جراحی نظیر : فتق دیسک بین مهره ای ستون فقرات (PLDD) و …
از آن جا که دستگاه های مذکور علاوه بر قیمت پایین تر مزایای بیشتری نسبت به نمونه های خارجی دارند، لذا کیفیت بهتر درمان، خدمات پشتیبانی راحت تر و افزایش کاربری دستگاه را به دنبال خواهد داشت.
با توجه به روند پرشتاب تبدیل روش های جراحی از حالت تهاجمی به شکل غیر تهاجمی، آینده رو به پیشرفت با صعود سالانه بیش از 20 درصد برای این رشته پرطرفدار قابل انتظار است.
ضرورت و اهمیت اجرای طرح :
با توجه به نقش شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در برنامه ریزی برای توسعه علم و فناوری، دبیرخانه این شورا از ابتدای سال 1389 تصویب طرح های کلان ملی را مهمترین وظیفه خود دانست. در این راستا ابتدا معیارهای ارزیابی و انتخاب طرح های کلان ملی پژوهش و فناوری تدوین و هریک از کمیسیون های تخصصی شورای عالی با توجه به معیارهای مصوب و همفکری صاحبنظران دانشگاهی و خبرگان دستگاه های ذیربط، طرح های کلان ملی پژوهش و فناوری را انتخاب کردند. دبیرخانه شورای عالی عتف با توجه به پیشینه و فعالیت های صورت گرفته در کمیسیون های تخصصی در دی ماه 1390 تعداد 37 طرح کلان ملی پژوهش و فناوری را با همکاری دستگاه های اجرایی تدوین کرد و در کمیسیون دائمی به تصویب رساند. بدین ترتیب تا پایان سال 1392 تعداد 47 طرح کلان ملی پژوهش و فناوری به تصویب شورای عالی رسید که مطابق بندهای 40 و 41 فهرست عناوین طرح های کلان ملی در حوزه پژوهش و فناوری، طراحی و ساخت لیزر در دستور کار مصوب قرار گرفت.
در راستای اهمیت اجرای طرح، شرکت نوآوران پرتو تکفام افتخار دارد که پس از یک دهه همکاری با کمپانی های معتبر اروپایی، امروز در سایه همت و تلاش متخصصین ایرانی توانایی دستیابی به تکنولوژی طراحی و ساخت لیزرهای جراحی را با کمتر از پنجاه درصد هزینه نمونه خارجی مشابه و بدون خرج ارز در میهن اسلامی به منصه ظهور برساند.
این مهم پس از جلسات متمادی با کارشناسان محترم وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات پزشکی به تایید مقام محترم وزیر بهداشت، جناب آقای دکتر هاشمی رسید و طی مکاتبه رسمی مراتب جهت انعقاد قرارداد و پرداخت اعتبار تقدیم معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری گردید.
اینک خرسندیم که حاصل تلاشمان در عرصه صنعت تجهیزات پزشکی به ثمر نشسته و صرفا وارد کننده محض دانش و صنعت نبوده ایم و به مدد پشتکار پرسنل کوشا و متعهد توانسته ایم زیرساخت تولید پیشرفته ترین تکنولوژی های جهانی را در کشور پایه ریزی کنیم.
به امید روزی که برترین دستاوردهای دانش را در میهن خود طراحی و تولید نماییم.

 

مدیرعامل : دکتر سامان رحیم لو

هفته نامه عصر پزشکی – 7 بهمن 94 – شماره 376